4.75 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (4 Oy)

iyi eğitmenin özellikleri

Bir eğiticinin kalitesinin sınıfta işleri nasıl kolaylaştırdığı ve öğrencilerin ilgisini çektiği konusunda deneyimleriniz olduğundan eminiz. Ayrıca, büyük olasılıkla iyi bir eğitimcinin en iyi niteliklerinden bazılarını gözlemlediniz ve bir eğitimcinin işlerinde neyin harika olduğu hakkında bir fikriniz var. Büyük olasılıkla, kariyerinizde belirli bir noktada bir eğitmen olmayı da düşündünüz.

Bununla birlikte, gerçekten bir eğitimciyi neyin başarılı kıldığını bulmak istiyorsanız veya kariyer değişikliği yapmayı düşünüyorsanız, o zaman bu yazı tam size göre!

Her ne kadar iletişim becerileri bir eğiticinin en önemli becerileri olsa da, her şeyden önce gelmez ve kurumsal eğitim becerilerinin tümü değildir. İhtiyaç duyulan şey, bir eğiticinin diğer görevlerini ve onlarla birlikte gereken yetenekleri daha iyi anlamaktır.

Bu amaçla, alanda başarılı olmak için gereken eğitici beceri ve niteliklerinin bir listesini hazırladık. Ayrıca her kaliteyi elimizden geldiğince parçalayacağız, böylece örnek bir eğitmen olmanın ne demek olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Eğitim ve gelişimde kariyer yapmanın en büyük avantajı, bir eğitmen olmak için gereken becerilerin tüm endüstrilerde standart olmasıdır.

Bir eğiticinin eczacılıkta ihtiyaç duyduğu beceriler perakende, imalat, BT vb. ile aynıdır. Bu, bir eğiticinin herhangi bir sektörde başarılı olmak için bu beş niteliğin arkasındaki becerileri öğrenmesi gerektiği anlamına gelir.

İşte bir eğiticiye örnek teşkil eden eğitim becerileri ve niteliklerinin bir listesi:

Eğitmenler Stratejik Düşünürler

iyi eğitmenin özellikleri

Bir eğitmen stratejik bir düşünürdür. Stratejik bir düşünür güçlü bir iş zekasına sahiptir ve eğitim sürecinin işi doğrudan nasıl etkilediğini iyi bir şekilde kavramaktadır. Stratejik düşünme yalnızca eğitim yöneticisi becerilerinin bir parçası olmakla sınırlı değildir, aynı zamanda iyi bir eğitimcinin niteliklerinden biridir.

Gelir, maliyet, marjlar, yatırım getirisi ve personel anlayışı kesinlikle bir eğiticiye rolünün kuruluşu nasıl etkilediği konusunda daha iyi bir fikir verecektir. Ayrıca, iyi bir eğitimcinin niteliklerinden bir diğeri de stratejik bir ortak olmasıdır. Bir eğiticinin yalnızca öğrencilerle çalışmadığını unutmayın. Bir eğitmen aynı zamanda operasyonlar, İK ve pazarlama meslektaşları ile stratejik olarak ortak çalışarak “sınırları aşmak” zorunda kalmaktadır.

Eğitmenler, Öğretim Tasarımı Konusunda Uzmandır

iyi eğitmenin özellikleri

İyi bir eğiticinin en iyi özelliklerinden biri, öğretim tasarımı sürecinde iyi olmalarıdır. Bir eğitim yöneticisinin becerileri listesine dahil edilmesinin yanı sıra, öğretim tasarımı ayrıca bir eğiticinin yeterlilikler repertuarının büyük bir parçasıdır.

Peki, öğretim tasarımı için tam olarak gerekli eğitim becerileri nelerdir? Bir Eğitim İhtiyaç Analizi çalışma bilgisi ve endüktif öğrenme sürecinin farklı yetişkin öğrenme metodolojileri vasıtasıyla uygulanması gerekmektedir.

Eğitim İhtiyaç Analizi, kısaca, bir örgütün öğrenme müdahaleleriyle ele alınabilecek ihtiyaçları belirlemek için verilerin kullanılmasıdır.

Yetişkin öğrenme metodolojileri ise, bu müdahaleleri yetişkin öğrenciler için etkili öğrenme deneyimlerine çeviren yaklaşımlardır.

Kısacası, “Eğitim İhtiyaç Analizi neye ihtiyaç duyulacağını, yetişkin öğrenme yaklaşımlarının nasıl ele alınacağını belirler”. Bu iki çerçevede akıcı olmanın yanı sıra, hem analitik hem de tasarım düşüncesine sahip olmak, iyi bir eğitimcinin önemli özelliklerinden biri olarak kabul edilir.

Eğitimciler Proje Yöneticileridir

Eğitim tasarımı ve tüm inceliklerini tamamladıktan sonra, öğrenme programını uygulama zamanı geldi! Bunu yapmak biraz proje yönetimi gerektirir, çünkü eğitimci çoğu zaman kursu öğretmekle kalmaz aynı zamanda programın uygulanmasını planlamak ve gerekli kaynakları düzenlemek zorundadır.

Projeleri yönetebilmek aynı zamanda iyi bir eğitimcinin üstün özelliklerinden biridir. Kilit paydaşları dahil etmek ve inisiyatif için herkesin desteğini almak, güvenilir stratejik ortaklık becerileri gerektirir.

Eğitimciler Değişimin ve Öğrenmenin Kolaylaştırıcılarıdır

iyi eğitmenin özellikleri

Yukarıda belirtildiği gibi, bir eğiticinin ana görevi eğitimi kolaylaştırmaktır. Ancak genel inanca aykırı olarak, bu sadece bir eğiticinin beceri setinin yaklaşık yüzde yirmisine tekabül eder.

Her zaman sınıf eğitiminin kolaylaşmasının kendi başına iyi bir eğitimcinin niteliklerinin bir parçası olduğu düşünüldüğü halde, daha da önemli olan, bir eğitimcinin değişimin kolaylaştırıcısı olması - ya da daha iyisi bir değişimin savunucusu olması beklenir.

Günümüzün uyarlanabilir küresel işgücü ve dinamik iş ortamıyla, değişiklikler sabit değildir. Birkaç gün önce standart olan süreçler ve bilgi, göz açıp kapayıncaya kadar modası geçmiş ve geçersiz hale gelebilir. Bugün yol gösterici ilkeler ve endüstri standartları olarak kabul edilenler yarın farklı olabilir.

Bir eğitimcinin daima değişimin ön saflarında olması beklenir. Yeni süreçler ve son bilgiler daima bir tür öğrenme müdahalesi gerektirecektir. Ayrıca, sürekli değişikliklerle birlikte, yetkinlik ve performans boşluklarının giderilmesi her zaman gerçekleşmeye bağlıdır. Eğitmen, uygulanabilir ve sürdürülebilir çözümleri değerlendirebilir ve önerebilir.

Eğitmenler Değerlendiricidir

Bu muhtemelen iyi bir eğitimcinin en gözden kaçan özelliklerinden biridir. Eğitmenler için değerlendirmelere ilişkin beceriler arasında bunlarla sınırlı olmamakla birlikte şunlar da bulunmaktadır: anketler yapmak, etkili testler oluşturmak ve gözlemlenebilir davranış değişiklikleriyle öğrencileri değerlendirmek.

Ayrıca, performans trendlerini kontrol etmek ve bir öğrenme programının yatırımın geri dönüşünü hesaplamak da değerlendirici beceri setinin bir parçasıdır.

Değerlendirmeler yapmak ve verileri analiz etmek, bir eğitimcinin rol ve sorumluluklarında büyük yer işgal etmektedir. Bu ikisi, sadece eğiticinin öğrenme ihtiyaçlarını belirlemesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bir eğitim programının başarısını (veya başarısızlığını) belirlemeye yardımcı olabilir.

İyi bir eğitim yöneticisi nasıl olunur?

eğitim yöneticisi

İyi bir eğiticinin ilk beş niteliğini tartıştık, bu yüzden listedeki bir sonraki soru “Doğru becerilere sahip bir eğitim ve geliştirme yöneticisi nasıl olunur?” olacaktır.

Eğitim ve gelişim yöneticileri, örnek yöneticiler olmak için neler yapar? Aslında, aynı zamanda çok açıklayıcıdır: beş özelliği de örneklemek, insanları ve işletmeleri yönetme becerilerinin eklenmesi. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, tüm eğitmen yetkinlikleri herhangi bir sektör için geçerlidir. Aynı şey eğitim departmanındaki herhangi biri için de geçerlidir.

Bununla birlikte, eğitim yöneticilerinin yukarıda belirtilen beş beceride daha usta olmaları beklenmektedir, çünkü sadece departmanı yönetme görevini üstlenmezler, aynı zamanda daha fazla genç eğitimcinin eğitim ve danışmanlığından da sorumludurlar.

İyiyi vasattan ayıran nedir?

iyi eğitimci

Bir eğitimci olarak eğitim ve gelişim alanında bir kariyer başlatmak istiyorsanız veya kariyerinize hızlı bir başlangıç ​​yapmak isteyen bir eğitmen iseniz, bu listenin yardımcı olabileceğini umuyoruz.

Bir keresinde, “Cep telefonu olan herkes fotoğrafçı olduğunu düşünüyor. Dizüstü bilgisayarı olan herkes bir gazeteci olduğunu düşünüyor. Ancak, hiçbir eğitimleri yok ve standartlar açısından neleri uzak tuttukları ve gerçekte ne olduğu konusunda hiçbir fikrimiz yok. ”, diye bir cümle okumuştum.

Bu söz bir gün asla bir eğitimci için doğru olamaz. İyi iletişim becerisine ve ürün bilgisine sahip olan herkes kolaylıkla “nasıl eğitileceğini” bildiklerini söyleyebilir.

Ancak, bu beş niteliği, iyi olanı - vasattan ayıran şeydir. Bu nedenle, bir eğitimci olarak, her zaman onları özümsediğinizden ve pratik yaptığınızdan emin olun.

 

eğiticinin eğitimi

Siz de çok iyi bir eğitimci olmak isterseniz sektörel deneyimi yüksek uzman eğitmenlerimiz tarafından hazırlanan meb onaylı eğiticinin eğitimi programına katılabilirsiniz.
EĞİTİCİNİN EĞİTİMİNİ İNCELE