5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Oy)

insan kaynakları trendleri

Son iki yılda insan kaynakları alanında birçok değişiklik oldu. Performans yönetimindeki değişiklikler mobil cihazların kullanımı, işe alım için sosyal medya ortamlarından yararlanma gibi değişiklikler, birçok organizasyonda gündeme geldi.
Bazı eğilimler çok yavaş ilerledi iş sunumlarında powerpoint kullanımı hala çok yaygındı, mülakatların çoğu yüz yüze yapılmaya devam etti ve ofis içi çalışma ortamı hala çoğunlukça tercih edildi.

Peki yeni yılda bizi insan kaynakları yönetimi süreçlerinde neler bekliyor.


insan kaynakları ergonomi1.İş Güvenliğine Uygun Çalışma Ortamı ve Ergonomi

2017 de denetlemelerin hız kazanması ve iş verimine önem verilmesi nedeni ile iş ortamının insan kaynağına uygunluğu büyük önem kazanacak, iş sağlığı ve güvenliğinin kültür olarak benimsenmesi için sorumluluklarını bilen insan kaynağı geliştirilmesi en önemli konumuz haline gelecek.

2. Eğitim Süreçleri Öncelikli Olacak

Özellikle mesleki eğitimin belgelenmesinin zorunlu olduğu, yasalarında zorlamasıyla beyaz yakanın eğitim önceliği yerini mavi yakanın eğitim önceliğine bırakacak. Sosyal güvenlik ve iş güvenliği bilgisine sahip olan insan kaynağı uzmanlarının istihdamı artacak.

3. İnsan Kaynaklarında Performans Değerlendirme Sistemleri Yeniden Tasarlanıyor
Dünya devi şirketler performans yönetim süreçlerini değiştirdiklerini açıkladılar. Yeniden tasarlanan süreçte geribildirimin sıklığı yılda bir kez den daha yüksek olması, eşitlik ilkesine uygun yaklaşımı oluşturan kontrol mekanizmaları, hayal kırıklığı ve motivasyon kaybına sebep olan aşırı rekabetçi ölçümün yerini çoklu kontrol sistemleri (assessment centre) nin alması gibi sıralanabilir.

4. İş Hayatında Bireyselleşme
Çalışanları bir grup veya bölümün parçası olarak değil, birey olarak ele almak 2017'de trend olarak daha ön planda olacak. Birlikte davranmak, bir takımın üyesi olmak ve topluluğun benimsediği çizgide kalmak X jenerasyon için önemliydi ancak Y Jenerasyon, daha fazla iş-yaşam dengesi istiyor. Gelecekte çalışanların bireysel tercihlerini tespit ve tahmin etmek insan kaynaklarının temel işi olacak, çalışanın bireysel tercihlerine uygun iş ve iş ortamı tasarlamak üzere kurulacak sistemde koordinasyon ve eş güdüm için taktik üretmek önem kazanacak.

trend ofisler5. İnsan Kaynakları Yöneticileri Ofisleri Cazip Kılmak İçin Çözümler Üretiyor

Microsoft Office yada Google gibi gençlerin yani Y jenerasyonun yoğun çalıştığı ofislerde son teknoloji kullanımı, bireysel çalışmayı destek sağlayan köşeler ve ünlü cafeler gibi tasarlanmış ortak çalışma alanları tercih edilecek. Ofiste çalışmayı cazip hale getirmeyi amaçlayan ofis tasarımlarını kullanan şirket sayısı artacak.

Çok büyük şirketler, genç girişimcileri ve donanımlı gençleri bağlanmak için iş ortamlarında yeni doğa ekosistemlerini kullanarak ofis tasarımlarında bulunuyorlar.
Özellikle İstanbul gibi trafik sorunu olan şehirlerde zamanını daha fazla ofiste geçirerek trafik dışı saatlerde evine ulaşmaya uygun ofis ortamları yaygınlaşacak. Esnek saatlerde çalışmaya uygun ofis tasarımını tercih eden şirket sayısında önemli artış görülecek.

6. Yetenek Her Yerde

Yeni yılda örgütlü yetenekler ve yetenek havuzu yönetimi önemini yitirmiyor. Bununla birlikte birçok organizasyonda, örgüt içindeki yetenek havuzunda odaklandıkları yetenekler çok dar.
Trendler, organizasyonun dışındaki yeteneklerle bağlantı kurma ve bu gruplar için de faydalı olan yeni yetenek geliştirme programlarını tasarlama ve örgüte kazandırma yönünde olacak.

insan kaynaklarında yapay zeka7. Yapay Zeka
Yapay zeka büyüyor insan kaynakları yönetimi sisteminde; eğitimde simülasyon ve çevrimiçi eğitimler, çalışan seçme yerleştirme sisteminde kullanılan internet üzerinden gerçekleşen kişilik analizi gibi pek çok alanda hazır programlar ve interaktif malzemeler kullanılmaya devam edecek.

8.İşe Alımda En Doğru İnsan Kaynağını Algılama ve Seçme
Turnover oranında düşme, üretimde kalite artışı, kurum kültürü ve uyumlu insan kaynağını seçmek için kullanılan sistemlerde çok büyük değişiklik olmayacak ancak çözüm odaklılık, durumsal davranış ve ilişki yönetimine sahip aday daha önem kazanacak. Yöneticilerde teknoloji kullanım hızı ve duygusal zeka daha fazla aranan özellik olacak.

9. Büyük ve Hantal Sistemlerden Uzaklaşmak
Global şirketler büyük, pahalı ve merkezi İK bilgi sistemlerine yatırım yapabilir. Bu büyük şirketler bile, kuruluştaki değişiklikleri takip etmek, hızlı ve özel durumları yönetmek için yatırım kararı esnasında belirlenen yüksek beklentileri yerine getirmek için mücadele ediyorlar. Özellikle enformatik yaklaşımı öncelikli olan sistemler kurulması çağın zorunluluklarının arasında yerini alıyor. Farklı alanlarda ve farklı sektörlerde en iyi çözümleri seçmek ve farklı sistemlerden gelen verileri kullanarak insan kaynaklarının raporlamasını ve kişi analizini etkinleştiren bir çözüm bulmak daha iyi olabilir. Piyasada çok akıllı çözümler var. Kişi odaklı performans izleme, çevrimiçi eğitim ve iş süreçlerini planlayan sistemleri bunlara örnek verebiliriz.

10. İnsan Kaynakları Sisteminde Yalınlaşmak
İK, işleri çok karmaşık hale getirme eğilimindedir. İhtiyaç ise süreçleri basitleştirmektir.
İnsan kaynaklarını yönetirken sitem vasıflarında acil ihtiyaçlara uygun özelliklere odaklanmak, İK ekibini küçük tutmak, süreçlerde otomasyon kullanımı, insan kaynakları yönetimi sisteminin küçük büyük tüm organizasyonların kullanabileceği seviyeye çekmek önem kazanıyor.

insan kaynakları eğitimi

Eğer siz de insan kaynakları konusunda uzmanlaşmak isterseniz sektörel deneyimi yüksek uzman eğitmenlerimiz tarafından hazırlanan insan kaynakları eğitimi için eğitim içeriğini inceleyebilirsiniz.
İNSAN KAYNAKLARI EĞİTİMİNİ İNCELE