5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Oy)

pazarlama nedir

Zor bir süreci tamamlayarak bir ürün ortaya çıkarmış olabilirsiniz. Fakat asıl zorluk bu ürünleri satabilmek, rekabetin yoğun olduğu iş dünyasında ürünlerinize yer açabilmektir. Hele gireceğiniz sektörde rakip ürün ve markalar çok ve sektörde kökleşmiş bir durumda iseler işiniz daha da zor olacak demektir. Dolayısıyla telafisi çok zor olabilecek zaman ve sermaye kayıplarına uğramamak için pazarlama kavramıyla üretim aşamasından evvel tanışmanız ve pazarlamanın temel kavramlarını özümseyerek işe başlamanız gerekecektir.

Müşterilerinizi Anlayın

Bu noktada bilinmesi gereken ilk husus, başarının müşterilerinizi anlamaya ve neye ihtiyaç duyduklarını tespit etmeye bağlı olduğu hususudur. Çünkü bir ürünü satabilmek için o ürünün alıcının ihtiyaçlarını karşılaması gerekir. Dolayısıyla potansiyel müşterilerinizin kimler olduğunu, daha iyi ve doğru bir biçimde takip ve tespit etmeniz gerekir.  Bu tespit noktasında sorulması gereken iki temel soru bulunmaktadır. Bunlar:

  1. Müşterinin neye ihtiyacı var ve ne istiyor?

Bu soru işin temelidir. Ürününüzün gerçekten müşteri ihtiyaçlarını karşılaması gerekir. Aksi takdirde yaptığınız tüm çalışmalar anlamsızdır.

  1. Neden müşteri ihtiyaç duyduğu ürünü sizden satın almak istesin?

Bu noktada müşteriler ile iletişim kurmak, onların ürün veya hizmetleriniz hakkındaki düşüncelerini bilmek önemlidir. Gerçekten ne istediklerini tespit edebilir ve söz konusu ürünlerle ilgili olarak müşteri değerinin ne olduğunu fark edebilir ve ürünlerinizle bu değeri müşteriye sağlayabilirseniz bu soruya tatminkâr bir cevap ürettiniz demektir.

Müşteri satış sonrası ne bekliyor?

Satış yapıldıktan sonraki aşama satışın en zor kısmıdır. Bu aşama, markaya bağlılığın ya da kopuşun ilk evresidir.  Satış sonrasında ya müşterinin beklentileri gerçekleşmiş ya da müşteri hayal kırıklığına uğramıştır. Bu durum, yapılan vaatlerin etkinliği, doğruluğu, teslimat şekli, süresi ve verilen müşteri hizmetlerinin kalitesiyle de alakalıdır.

 Müşterilerin aradıkları duygusal değer nedir biliyor musunuz? Ürünü kullananlara ürünün yaşattığı duygu nedir?

İnsanlar bir Volvo satın aldıklarında, aslında emniyet satın alırlar.  Versace marka bir ürün satın aldıklarında ise çekiciliği ve zenginliği satın alırlar. Müşterilerinizin aradığı duygusal ihtiyaç nedir diye kendinize sorun ve reklam mesajlarını bu sorunun cevabına göre şekillendirin.

Anlaşılması gereken bir diğer husus da onların demografik bilgileridir. Çünkü erkeklerin ve kadınların ihtiyaçları farklıdır. Aynı insanın hayatının farklı dönemlerindeki ihtiyaçları bile farklıdır.  Mesela müşterileriniz 20 ila 30’lu yaş arasındaki kadınların ise, web sitenizde yaşlı erkek resimleri göstermek çok kötü bir fikir olacaktır. Hedef kitlenizi temsil eden bir kişinin fotoğraflarını kullanmak diğer potansiyel müşterilerinizin de işinizle bağlantı kurma isteğini artıracaktır.

İşiniz ile ilgili çok şey bildiğinizi ve müşterilerin ihtiyaçlarını ve motivasyonlarını araştırmaya gerek olmadığını düşünebilirsiniz. Fakat bütün insanlar diğer insanlardan farklı kararlara sahiptirler. Dolayısıyla bir kişiyi ikna eden şeyin bir başkasını da ikna edebilmesi pek mümkün değildir.

Müşterilerinizin ne istediklerini nasıl tespit edeceğinizi düşünürken, dikkat edilecek hususlar şunlardır:

*Gerçekten onları dinlemenizi isterler, sürekli kendinizden ya da ürünlerinizden bahsetmenizi değil.

*Sorunlarını çözümlemeye yardımcı olmayı gerçekten umursayıp umursamadığınızı bilmek isterler.

*Satın alma süreci boyunca kendilerine rehberlik edebilecek bilgi birikimine sahip olup olmadığınızı bilmek isterler.

*Ürünleriniz için adil bir fiyat talep edip etmeyeceğinizi bilmek isterler.

*Sattığınız ürün ya da hizmetin arkasında durup durmayacağınızı merak ederler.

*Ürünlerinizi satın alır almaz unutulup gitmeyeceklerinden emin olmak isterler.

Benzersiz, yüksek değerli ürün sunmak

Ürünlerinizin piyasadaki ürün kalabalığı arasından sıyrılıp çıkmasını ve yaptıklarınızın müşterilerinizin menfaatine olduğunun müşterileriniz tarafından bilinmesini istersiniz. Eğer bunu başaramazsanız, işiniz tutmayacaktır. Bu noktada kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şey müşterilerinize değeri yüksek bir şeyler sunmaktır.

Burada işinizle ilgili olarak dört farklı durum söz konusudur. Eğer çok düşük değer sunan bir ürün veya hizmet sunuyorsanız piyasada benzer şeyler yapan çok sayıda ürün ve hizmet arasında kaybolup gidersiniz.

Müşterilerinize piyasadaki rakiplerden ancak 5 tanesinin sağlayabildiği yüksek değerli bir şey sağladığınızı, fakat sizin ürününüzün fiyatının daha pahalı olduğunu var sayalım. Ürünler arasında çok küçük nüansların dışında ciddi bir fark olmadığı durumlarda müşteriler genellikle fiyatı daha uygun olan ürünü tercih edeceklerdir. 

Eğer tamamen benzersiz bir şey üretmişseniz fakat ürününüz müşteriye hiçbir değer sunamıyorsa bu durumda da ürününüze talep olmayacaktır. Müşterilerinize anlamlı gelmeyen bu ürün iflasınıza bile sebep olabilir.

Müşteriye ciddi bir değer sunan benzersiz bir ürün ortaya çıkarabilmişseniz olmanız gereken durumu yakalamışsınız demektir. Farklılığınız özellikler, tasarım, fiyat, yer, iş modeli, ya da daha farklı bir noktada olabilir.

Siz de satış ve pazarlama alanında ve diğer ilgili konularda uzmanlaşmak isterseniz sektörel deneyimi yüksek uzman eğitmenlerimiz tarafından hazırlanan satış eğitimi ve pazarlama eğitimine katılabilirsiniz.
SATIŞ EĞİTİMİNİ İNCELE
PAZARLAMA EĞİTİMİNİ İNCELE